Zasady użytkowania mebli woskowanych

Zasady użytkowania mebli woskowanych

Meble woskowanee są stosunkowo łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu, dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Wosk idealnie maskuje wszelkie rysy, zadrapania i drobne ubytki. Naturalne, lite drewno cały czas pracuje. Co oznacza, że w zależności od takich czynników jak temperatura, wilgotność, czy sposób użytkowania mogą pojawiać się na nim odkształcenia lub pęknięcia. Poniżej przedstawiamy zasady użytkowania mebli woskowanych.

Powierzchnia tych mebli pokryta jest woskiem, którego skład oparty jest głównie na bazie wosku pszczelego. Tego typu pokrycie powierzchni mebli sprawia, iż meble zyskują na wyglądzie. Są one odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią ścieraniem oraz wnikaniem w strukturę drewna przeróżnych zabrudzeń. Meble posiadają delikatny połysk, który oscyluje pomiędzy matem, a półmatem.

Konserwacja mebli drewnianych.

W konserwacji i użytkowaniu mebli drewnianych woskowanych nacisk należy położyć przede wszystkim na regularne oczyszczenie oraz odpowiednią pielęgnację i konserwację. Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu drewniane meble są lepiej zabezpieczone przed ewentualnymi zniszczeniami lub uszkodzeniami.

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym odświeżaniu warstwy wosku na powierzchni mebli. Wymaga to pewnej systematyczności, jednak czynność tą możemy wykonać sami w domu, bez fachowej pomocy. Zalecane jest odnawianie warstwy wosku raz do roku.

szafa woskowana pelle

Meble postarzane to ręcznie wykańczane meble z litego drewna. Ręcznie czyszczone, malowane i woskowane meble zachowują wyczuwalną pod palcami fakturę drewna. To nie idealnie gładkie meble z płyty, to meble z duszą, starzejące się z godnością.

Załamane i zaokrąglone krawędzie, oraz nierówności powierzchni, pęknięcia szczeliny są wynikiem ręcznej obróbki. Stylizacją mebla oraz zachowaniem charakterystycznym dla drewna naturalnego. Zabiegi stylizowania mebla powodują że oferowane przez nas meble eksponują to co w drewnie najpiękniejsze, w efekcie produkt jest niepowtarzalny.

Zestaw do jadalni

Meble woskowane należy użytkować w pomieszczeniach zamkniętych, wietrzonych i zabezpieczonych przed szkodliwymi wpływami atmosferycznymi. W pomieszczeniu utrzymuj temperaturę między 18 a 23 stopni Celsjusza oraz wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. Jeśli masz w mieszkaniu ogrzewanie podłogowe, ustaw meble na filcowych podkładkach. Nie należy stawiać mebli przy bezpośrednich źródłach ciepła.

Przechowywanie woskowanych mebli w piwnicy, na strychu czy pozostawienie na okres zimy na patio lub zamkniętym balkonie zazwyczaj oznacza zagrożenie rozwarstwieniem, paczeniem lub odkształcaniem powierzchni blatu. Meble woskowane nie znoszą zarówno bezpośredniego słońca, jak i bliskości grzejników czy nadmiernego chłodu (zwłaszcza jeśli wiąże się on z wilgocią i szronieniem). Przestrzeganie zasad odpowiedniego przechowywania woskowanych mebli pozwoli na uchronienie drewna przed degradacją i to nie tylko samej powierzchni, ale materiału na całej jego grubości.

Aby uniknąć rozchwiania drzwi należy meble drewniane równo ustawić oraz wypoziomować.

woskowana ława rustykalna

Należy unikać kontaktu powierzchni z wysokimi temperaturami, wodą i rozpuszczalnikami. Czynniki te mogą wpłynąć na uszkodzenie powłoki woskowanej objawiające się w postaci odbarwień i zmatowień.

Meble należy czyścić tylko środkami przeznaczonymi do pielęgnacji mebli woskowanych miękką ściereczką z mikrofibry. Podczas czyszczenia i konserwacji należy unikać mocnego tarcia oraz wykorzystania szorstkich i twardych materiałów mogących rysować powierzchnię.

W przypadku mebli białych istnieje możliwość odbarwień w miejscach sęków powodowanych naturalną strukturą drewna sosnowego tj. utlenienie i nasłonecznienie drewna sosnowego.

stół drewniany woskowany

Sęki są charakterystyczną cechą tego tworzywa naturalnego i nie są powodem do reklamacji. Naturalne „skazy” oraz sęki występujące w strukturze drewna celowo zachowane w procesie tworzenia mebli podkreślają ich autentyczność i naturalne piękno.

Meble z drewna nie lubią wody. Woskowane drewno nie jest wodoodporne, dlatego jeśli zdarzy Ci się, że rozlejesz na jego powierzchnię jakikolwiek płyn, to jak najszybciej ją osusz. Nie należy także pozostawiać żadnych wilgotnych przedmiotów na meblach wykonanych z drewna. Jeśli woda wsiąknie w jego struktury, może nieodwracalnie je uszkodzić.

Kolejną rzeczą, na którą trzeba uważać, jest ciepło. Większość z Was zapewne wie, że nie należy kłaść gorących naczyń bezpośrednio na drewnianych meblach, ponieważ może to skutkować pojawieniem się odbarwień, których usunięcie może się okazać niemożliwe. Jeśli masz ochotę usiąść przy swoim drewnianym stole i cieszyć się smakiem porannej kawy, pamiętaj by filiżankę odłożyć na spodek. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w pielęgnacji woskowanego drewna, ponieważ wysoka temperatura może stopić wosk. Jeśli chcesz, by Twoje drewniane meble jak najdłużej zachowały swój kształt i wygląd zadbaj, by w ich pobliżu nie znajdował się kominek, grzejnik czy też inne źródło ciepła.

Polecamy również sosnowe meble w klasycznej odsłonie.

x