Piękno i natura w twoim domu – meble drewniane w aranżacji wnętrz

Piękno i natura w twoim domu – meble drewniane w aranżacji wnętrz

Meble drewniane w aranżacji wnętrz

O tym, że meble drewniane są piękne i trwałe, nie trzeba nikogo przekonywać. Ich niepowtarzalny urok zachwyca każdego, nawet największego zwolennika nowoczesności. Jednak nawet wśród mebli drewnianych znaleźć możemy takie, które są bardziej lub mniej trwałe. Podatne na uszkodzenia albo niezbyt ładnie się starzejące… Jak dobrze je wybrać?

Technika tradycyjna

Ponieważ drewniane meble są bardzo drogie, zanim je kupimy, musimy się trzy razy zastanowić nad tym, z jakiego mają być drewna. Jak wykonane, w jakim stylu i – jak wykończone. Okazuje się że to często właśnie odpowiednie wykończenie decyduje o trwałości mebla i jego użytkowaniu. W meblarstwie są stosowane różne techniki – lakierowanie i bejcowanie, olejowanie i fornirowanie. Jednak techniką, którą stosujemy od wielu lat jest woskowanie. W ten sposób zabezpieczano meble przed dostępem wody i szkodników. Maskowano woskiem rysy, pęknięcia i ubytki. Uzyskiwano nie tylko wysokiej jakości mebel odporny na uszkodzenia, ale także mebel piękny. Jedwabiście gładki i elegancki. O delikatnej i bardzo przyjemnej dla nosa woni. Woskiem podkreślamy naturalny rysunek słojów i pogłębiamy kolor i uszlachetniamy. Poza tym ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu na tych meblach prawie nie osiada kurz.

Polaków zwrot ku naturze

W Polsce, po latach królowania sklejki i plastyku, przyszła wreszcie pora na drewno. Moda na meble woskowane, od wielu lat popularne w Anglii i Francji, zawitała do nas niedawno, wraz z tendencją do wyprowadzania się poza granice miasta i budowania domków na przedmieściach. Zmęczeni codzienną gonitwą, wyścigiem szczurów, wszędobylskim hałasem i tłumem, uciekamy w ciszę pól, łąk i lasów. Zwracamy się ku tradycji i ekologii. Wybieramy rozwiązania naturalne, przyjazne dla środowiska, takie, w których czujemy się po prostu dobrze. Spragnieni kontaktu z naturą wybieramy meble drewniane, wśród których meble woskowane są najwyższej jakości i są stworzone z naturalnym elementów – drewna i naturalnych wosków na bazie wosku pszczelego.

meble rustykalne woskowane

Rustykalność

Meble woskowane wykonujemy w stylu rustykalnym. Nawiązują do różnych tradycji – zakopiańskiej  i kaszubskiej czy kurpiowskiej. Ich okucia często są bardzo kunsztowne. Najczęściej patynowane, z mosiądzu, aluminium, a nawet w szczególnie luksusowych wersjach z brązu. Wszelkie zdobienia tych mebli wykonujemy ręcznie. Ponieważ zależy nam na zachowaniu ich tradycyjnego stylu, nie stosują żadnych udogodnień technicznych w stylu prowadnic. Szuflady otwierają się tak jak otwierały się sto lat temu, co oczywiście nie oznacza, że się zacinają czy wypaczają. Wosk nadaje poślizgu, dzięki czemu wszystkie drzwiczki, szufladki, czy wysuwane blaty działają bez zarzutu. Postarzane woskiem meble – komody, kredensy, stoły, biblioteczki, szafeczki – nadają niepowtarzalnego uroku i klimatu każdemu wnętrzu.

Pielęgnacja mebli woskowanych

Jak wszystkie meble drewniane, meble woskowane wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Ponieważ lite drewno wykańczamy woskiem na bazie naturalnego wosku pszczelego, trzeba pamiętać o tym, że nie każdy preparat się do nich nadaje. Przed przystąpieniem do pielęgnacji czy czyszczenia tych mebli,  należy więc przeczytać bardzo dokładnie ulotkę, w której ma być wyraźnie napisane, że nadaje się do mebli woskowanych. Że zawiera olejki roślinne lub wosk dobroczynnie wpływające na ich powierzchnię. Jeśli chodzi o codzienną pielęgnację, możemy stosować bawełnianą, lekką zwilżoną ściereczkę. Aby je lekko nabłyszczyć i ochronić stosujemy preparat do pielęgnacji i ochrony mebli woskowanych, który również należy nanosić miękką, bawełnianą ściereczką. Pozostawić go do wyschnięcia i w razie potrzeby zastosować kolejne warstwy. W ten sposób zabezpieczymy te meble nie tylko przed wilgocią, ale też przed zarysowaniami i brudem. Jeśli na użytkowanym meblu pojawią się rysy, powinniśmy sięgnąć po specjalne preparaty do wypełniania rys. W przypadku malutkich rys wystarczy zwykły korektor. W przypadku rys bardzo głębokich możemy sięgnąć po wosk, przy czym pamiętajmy o odpowiednim doborze koloru.

Meble drewniane w aranżacji wnętrz – coraz częściej stawiamy na meble drewniane. Są trwalsze, piękne i ekologiczne.

woskowana witryna polski producent

x