Urządzamy pokój dziecięcy-porady

Urządzamy pokój dziecięcy-porady

Urządzamy pokój dziecięcy-porady

Zainspiruj się i zaczaruj świat swojego dziecka

Urządzamy pokój dziecięcy-porady. Jesteśmy pewni, że pokój dziecięcy może wyglądać bardzo przytulnie i stylowo – wystarczy, że sprytnie go urządzisz. Jego aranżacja powinna być dobrze zaplanowana od samego początku. Pamiętaj, że dzieci wcale nie potrzebują dużo miejsca, żeby być szczęśliwe. Harmonijne połączenie mebli przyjaznych dzieciom z przestrzenią do przechowywania, zabawnymi akcesoriami i wesołą kolorystyką stworzy pokój, w którym panuje dobry nastrój. Dzięki naszym pomysłom i wskazówkom dowiesz się, jak kreatywnie urządzić pokój dziecięcy. Twoje dziecko będzie zachwycone.

Sposób urządzenia pokoju powinien zależeć od samego dziecka. Dzieci są zachwycone, jeśli rodzice biorą pod uwagę ich zdanie. Inspiracji jest wiele. Podczas aranżowania pokoju dziecięcego możemy dać się ponieść wyobraźni. Ważne jednak, by pomieszczenie nie przytłaczało, dlatego lepiej zrezygnować z ciemnych kolorów i masywnych mebli. W pokojach dzieci lepiej sprawdzają się naturalne tony, biele, jasne róże, pastelowe żółcienie, zielenie i błękity oraz lekkie, najlepiej wielofunkcyjne jasne meble.

bielone meble dziecięce

Aranżacja pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy nie jest łatwy do urządzenia – musi uwzględniać potrzeby najmłodszych, ale także stanowić kreatywną przestrzeń, która będzie stymulować rozwój dziecka. Należy w nim też zaplanować odpowiednie strefy do nauki, przechowywania, zabawy i wypoczynku. To ułatwi wykorzystanie przestrzeni i utrzymanie porządku. Pokoje dziecięce powinny uwzględniać niezbędne elementy w swoim wyposażeniu, takie jak: szafka na ubrania dziecka, łóżko, miejsce na zabawę i zabawki oraz – jeśli dziecko jest w wieku szkolnym – biurko i miejsce do nauki.

Kreatywna przestrzeń

Poza walorami estetycznymi bardzo istotne jest to, aby pokoje dziecięce stanowiły także kreatywną przestrzeń, która będzie dodatkowym bodźcem dla rozwoju dziecka.

„Cudowne dzieci to zazwyczaj dzieci o dużej wyobraźni” – powiedział kiedyś francuski poeta Jean Cocteau. By wzbogacać świat fantazji malucha, od czasu do czasu warto wprowadzić do jego pokoju nieco urozmaicenia. Ciekawe dekoracje będą wspaniałym źródłem inspiracji. W pokoju dziecięcym poszukiwanie skarbów i podróże w czasie to w końcu nic nadzwyczajnego. Jeśli będziemy zachęcać dzieci do twórczej zabawy, wyrosną na ludzi o otwartych umysłach, kreatywnych i ciekawych świata. Dlatego pokój dziecięcy powinien bawić, uczyć i budować poczucie bezpieczeństwa.

drewniane meble dla dzieci

Miejsce do pracy i nauki w pokoju dziecka

Przede wszystkim, miejsce do nauki powinno być komfortowe i sprzyjające skupieniu, dlatego też trzeba ulokować je w najbardziej zacisznym miejscu pokoju – koniecznie pod ścianą. Podstawowymi meblami tworzącymi kącik do nauki są biurko i wygodne krzesło. Wielkość biurka i krzesła należy dopasować do wieku swojej pociechy – zestawy dla nastolatków nie nadają się dla kilkuletnich szkrabów i odwrotnie.

Biurko to podstawa

Urządzamy pokój dziecięcy-porady. Myśli o miejscu do nauki zawsze najpierw krążą wokół biurka. Przede wszystkim musimy je dobrać do wzrostu naszego dziecka. Warto zadbać o to, by w biurku znalazło się choć kilka szuflad na podręczne przybory szkolne i wysuwana półka pod klawiaturę, gdy dziecko ma komputer stacjonarny. Dzięki tym rozwiązaniom, na blacie zawsze będzie panował porządek.

W pobliżu biurka warto jest ustawić regał lub innego rodzaju zabudowę na książki, zabawki i inne drobiazgi. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało przebywać całego pokoju w drodze po lekturę. Świetnym rozwiązaniem jest drewniana półka w kształcie drzewka. Bardzo praktyczny mebel, który oprócz funkcjonalności wprowadzi ciekawy akcent aranżacyjny.

pokój dla dziewczynki meble woskowane

Strefa wypoczynku – łóżko do pokoju dziecięcego

Łóżko to przystań, miękka wyspa, gdzie często w ciągu dnia świetnie się czyta, odrabia lekcje, gra w gry, urządza pogaduszki z przyjaciółmi. Zatem dobrze, gdy model spełniał taką funkcję, by dziecko mogło się wygodnie o niego oprzeć. Taki efekt uzyskasz ustawiając mebel bokiem do ściany i dodając poduchy pod plecy.

Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się łóżka piętrowe, zwłaszcza jeśli pokój dziecka nie jest zbyt duży. Łóżko piętrowe ma tę zaletę, że doskonale pasuje zarówno do niewielkich pomieszczeń, jak i tych bardziej przestronnych. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo miejsca, ale też często jest spełnieniem marzeń dziecka. Może być domkiem na drzewie, statkiem pirackim, zamkiem albo promem kosmicznym – dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona.

łóżko sosnowe piętrowe

Pokój dziecka – strefa przechowywania

Strefa do przechowywania jest równie ważna jak poprzednie, jeśli dziecko będzie miało do niej swobodny dostęp od najmłodszych lat nauczy się odkładać swoje rzeczy na miejsce.

Tak zorganizuj przechowywanie, by ułatwić lokatorowi utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym. W niewielkim pomieszczeniu typowe szafy ubraniowe stają się często zawalidrogami. Tym bardziej, że ubrania dzieci są niewielkie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może się okazać niewielka szafa/komoda z kilkoma szufladami. Schowasz w niej nie tylko odzież, lecz także bieliznę lub pościel, a w szufladach nawet zabawki.

Urządzamy pokój dziecięcy-porady, komoda bielona dziecięca

Polecamy również meble z kolekcji Jaś i Małgosia

x