zamknij Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
Drewniane łóżko- elegancja i komfort
05 Sep
Drewniane łóżko- elegancja i komfort

Drewniane łóżko- elegancja i komfort

Zaczynamy i kończymy w nim dzień, w nim, odpoczywamy, czytamy,  ale również chorujemy. Łóżko to najważniejszy mebel w naszym domu. Tak jest teraz, tak też było przed tysiącami lat, gdy za łóżko służyły gałęzie i trawa. Jego funkcje jednak była zawsze taka sama – zregenerować siły.

Co kraj to obyczaj

W każdej kulturze i części świata łóżko przybrało inną formę. Na wschodzie dominowały niskie, miękkie leżanki, a kręgu kultury śródziemnomorskiej wysokie łoża o trwałym szkielecie. Na południu pojawiały się baldachimy, podpory i zasłony, a na północy, w krajach skandynawskich, łóżka były wkomponowane w boazerię, miały boczną drewnianą zabudowę łączoną z ciężkimi tkaninami w celu ochrony przed zimnem.

Troszkę historii

Pierwsze prymitywne łóżka stosowali już starożytni Egipcjanie, miały ramową konstrukcję, wyplatane najprawdopodobniej liśćmi palmowymi. U możnych, choćby faraonów, można było spotkać bardziej zaawansowane formy łóżka, z drewna hebanowego, zawieszone nad ziemią. Asyryjczycy zaś mieli łóżka ciężkie, monumentalne, ale skonstruowane z małych elementów. W okresie Cesarstwa Rzymskiego spotkać już można było materace wypchane słomą, trzciną lub wełną, a nawet pierzem. Oni też są zresztą autorami pierwszego w historii łóżka… wodnego w postaci kołyski z ciepłą wodą, z której śpiący był przenoszony do stojącej obok wyściełanej materacem kołyski. Znane nam dzisiaj łóżka wolnostojące o jednym wezgłowiu znane są od XVI wieku. Również w renesansie został udoskonalony materac, ponieważ zmienił się jego pokrowiec – teraz używany był do niego aksamit lub jedwab.

Zresztą w tym okresie łóżko nabrało też ogromnej wartości materialnej – Wiliam Szekspir w testamencie zapisał swojej żonie „drugie co do wartości łóżko”, a więc łóżko małżeńskie. Pierwsze było przeznaczone dla gości i miało funkcję reprezentatywną. Było olbrzymie, nie można było go przenieść, i niezwykle cenne. W Polsce często spotykane były łóżka dębowe lub sosnowe na pasach lub sznurach, zwane tarczanem – była to forma pryczy z czterema nogami. Do tego był używany siennik przykryty niedźwiedzią skórą.  Łóżek żelaznych zaczęto używać dopiero w XVIII wieku, wcześniej spotykane było tylko drewno. Łóżka żelazne miały jedną podstawową zaletę – nie lubiło ich tak bardzo robactwo i było łatwe do utrzymania w czystości – po prostu polewało się je wrzątkiem. Drewniane łóżka wróciły do łask w XIX wieku, wraz z wynalazkiem sprężyn.

Dzisiaj

Współcześnie, po modzie na meble z tworzyw sztucznych, znów wracamy do drewna. Nie bez przypadku – to najlepszy i najtrwalszy materiał stosowany w meblarstwie, jaki do tej pory poznaliśmy. I oczywiście najpiękniejszy. Można spotkać łóżka drewniane, bukowe, z hebanu czy palisandru. Olbrzymie, z wezgłowiem i bez, a nawet z baldachimem. Są w formie tapczanu, rozsuwane, dwu- i jednoosobowe. Do wyboru, do koloru. Poza tym od lat 50-tych stale rozwija się przemysł materacowy – pianki, lateks, kokos, sprężyna – technologie mające pomagać nam w zasypianiu są coraz bardziej zaawansowane. Producenci dbają o naszą wygodę wymyślając nowe tworzywa do spania. Jednak funkcja i konstrukcja łóżka, z większymi lub mniejszymi zmianami, pozostaje taka sama.

Łóżka sosnowe

Najbardziej popularne stają się drewniane łóżka z sosny, ze względu po pierwsze na stosunkowo niską cenę tego drewna, a po drugie ze względu na uniwersalność tego materiału. Są lekkie, łatwe do ustawienia i przesunięcia, a ich jasny kolor nie przytłacza wnętrza, pasuje bowiem niemal do każdego wystroju. Drewniane łóżka są eleganckie, łatwe do utrzymania w czystości i trwałe. W przeciwieństwie do mebli ze sklejki charakteryzują się trwałością i odpornością na uszkodzenia. W szczególności warto zastanowić się nad meblami sosnowymi do sypialni – ich cena jest atrakcyjna i są bardzo ładne.

 

Łóżko to mebel narażony na eksploatację, często przypadkiem kopany, przesuwany, dzieci na nim skaczą, dorośli spędzają w nim wiele czasu. Musi być trwałe, solidne i wygodne. Dąb czy heban to drewno drogie i nie zawsze pasuje do wnętrza. Drewno sosnowe natomiast znakomicie wpasuje się w każdy styl, jest odporne na uszkodzenia i jest na każdą kieszeń.

Leave a Comment (s)

#

Solo store furniture has built a heritage on the principles of good design.This family-owned business has a rich tradition of style.


Godziny otwarcia

Pn - pt: 8.00-16.00

sob: 8.00 - 13.00

DZIAŁ OBSŁUGI KLIENTA

Joanna Polak

Telefon : +48 536 – 440 – 783

E-mail:biuro@rood-drew.plSIEDZIBA FIRMY

Rood-Drew Grzegorz Polak

Białka 650

34-220 Maków PodhalańskiDZIAŁ PRODUKCJI

Daniel Polak

Telefon: +48 784 – 415 – 259

E-mail: biuro@rood-drew.pl

WIZUALIZACJA 3D

Agnieszka Polak

E-mail: agapl@op.pl

Telefon: +48 732 - 982 - 808