Domowy sposób woskowania mebli-poradnik

Domowy sposób woskowania mebli-poradnik

Meble woskowane – wypełnij swoje wnętrza naturą! Domowy sposób woskowania mebli

Woskowane meble drewniane stają się coraz bardziej modne wśród miłośników prawdziwego drewna. Mebel wykończony woskiem ma piękny i aksamitny połysk, który oscyluje na granicy powierzchni matowej i lakierowanej. Właśnie ta odmienność i oryginalność sprawia, iż coraz częściej decydujemy się na woskowane meble drewniane.

Jednak co zrobić w sytuacji, kiedy mamy już drewniane meble i ich wymiana na woskowane nie jest dla nas opłacalna? Odpowiedź jest bardzo prosta – możemy sami nawoskować nasze dotychczasowe meble. Proces ten nie wymaga zbyt wiele pracy i czasu, a efekt z pewnością spełni nasze oczekiwania.

komoda drewniana

Jak woskować

Zanim jednak zabierzemy się za woskowanie naszych mebli, warto dowiedzieć, czy wszystkie meble mogą być woskowane i jakie towarzyszą temu ograniczenia. Wykończenie woskiem idealnie sprawdza się w przypadku prostych i surowych mebli. Mebli wykonanych z drewna litego np. dębu i sosny a nawet w przypadku antyków. Warto wiedzieć, iż wosk w doskonały sposób maskuje nieestetyczne, drobne zadrapania i wszelkie ubytki w meblach politurowanych, które do tej pory psuły elegancki wygląd naszych mebli. Musimy pamiętać, iż nałożona warstwa wosku nie jest zbyt trwała. Często uszkadzamy ją pod wpływem różnych płynów lub zbyt wysokiej temperatury. Wskazane jest odnawianie warstwy wosku co najmniej raz do roku.

Po upływie kilku lat całkowite jej usuniecie, a następnie ponowne nałożenie. Ze względu na ograniczoną trwałość wosku nie zaleca się woskowania mebli, które narażone są na częste użytkowanie, np. stół, krzesła, meble kuchenne lub łazienkowe. Natomiast bez najmniejszych obaw możemy woskować takie meble jak wszelkie komody i szafy lub półki.

Przystępujemy do pracy

Kiedy już wiemy, czy nasze meble nadają się do woskowania czy też nie, możemy zabrać się do pracy. Pierwszym etapem naszej pracy jest dokładne wyczyszczenie powierzchni mebli. Poza tym, wybrany przez nas mebel powinien być również odpowiednio oszlifowany i co najważniejsze wygładzony drobnym papierem ściernym 240. Dobrym pomysłem jest także na koniec wygładzenie drewnianej powierzchni włókniną ścierną 320 – 360.

Bejcowanie

Jeżeli wyczyściliśmy, oszlifowaliśmy i wygładziliśmy nasz mebel, możemy przejść do kolejnego etapu pracy, jakim jest bejcowanie. Jest to nic innego, jak nałożenie specjalnej bejcy, która nada naszej drewnianej powierzchni głęboki i ładny odcień. Coraz częściej pomijamy bejcowanie, jednak w takich przypadkach musimy liczyć się z tym, iż nasze meble utracą swój ładny kolor. Zrezygnowanie z bejcowania wiąże się z nałożeniem kolorowego wosku.

Powinniśmy kierować się zasadą, iż jasne drewno woskujmy jasnym woskiem, a ciemne ciemnym woskiem. W przeciwnym razie możemy niedokładnie zabarwić powierzchnię i powstaną nieestetyczne „ciapki”. Jeżeli jednak zdecydujemy się na bejcowanie, warto pomyśleć także o zabezpieczeniu bejcy specjalnym utrwalaczem, który zapewni zwiększoną odporność przed powstaniem ewentualnych plam na drewnianych powierzchniach. Poza tym utrwalaczem dokładnie wypełnimy pory drewna,  zlikwidujemy ryzyko powstania efektu czarnych plamek.

kuchnia drewniana na wymiar

drewniana witryna biblioteczka

woskowany zestaw stół z krzesłami

ludwikowska konsola drewniana Rustykalna konsola do salonu

Domowy sposób woskowania mebli

Po wykonaniu wszystkich powyższych etapów przechodzimy do nakładania wosku. Tego typu wosk możemy nabyć w większości marketów budowlanych. Sprzedawany jest on przeważnie w puszkach lub słoikach. Należy pamiętać, iż do woskowania mebli w żadnym wypadku nie używamy czystego wosku pszczelego. Możemy być on jedynie wykorzystany do pokrycia wnętrza szuflad. Nakładanie wosku nie jest zbyt skomplikowaną czynnością. Najlepszym i najprostszym sposobem jest nałożenie niewielkiej ilości wosku na gąbkę i wcieranie go w drewno okrężnymi ruchami. Gdy rozprowadziliśmy warstwę wosku, musimy ją wygładzić szmatką wzdłuż słojów drewna. Bardzo ważne jest to, abyśmy nakładali tylko tyle wosku, ile uda się wetrzeć w drewno. Jeżeli nałożymy zbyt dużo wosku, może to w znacznym stopniu utrudnić polerowanie drewnianej powierzchni. Aby osiągnąć grubszą warstwę wosku, należy stopniowo nakładać go i polerować.

Polecamy woski dostępne na stronie www.madrona.pl

Pamiętajmy o wskazówkach.

Jak więc widzimy, woskowanie drewnianych mebli nie jest zbyt skomplikowaną i czasochłonną czynnością. Jeżeli chcemy nawoskować nasze dotychczasowe meble, musimy tylko wyposażyć się w odpowiedni sprzęt i możemy zabierać się do roboty. Pamiętajmy tylko, o wszystkich powyżej wspomnianych wskazówkach i radach, ponieważ zlekceważenie ich może popsuć końcowy efekt woskowania

konsola woskowana drewniana

x