Prowansalskie wnętrze – jak go urządzić

Prowansalskie wnętrze – jak go urządzić

Prowansalskie wnętrze – jak go urządzić

Styl prowansalski narodził się w południowej Francji, dlatego zawiera w sobie naturalność oraz tradycje. Jest bardzo uwodzicielski i bezpretensjonalny. Jak możemy stworzyć ten styl we własnym domowym wnętrzu?

Prowansja – to kraina w południowo-wschodniej Francji, ponieważ to tam znajdziemy piękne sielskie krajobrazy, oraz wspaniały spokojny tryb życia, gdzie nikt się nie spieszy, a życie płynie wolno.

drewniana ławka biała

Styl prowansalski

Styl prowansalski nie kopiuje wiernie wystroju prowansalskich domów, ponieważ  jest ich wyidealizowaną wizją, jednak posiada piękno urody Prowansji. Wybierając prowansalskie wnętrza kreujemy klimat wsi, sielskiego klimatu oraz domowego ciepła. Mieszkania, które  urządzamy w tym stylu są zazwyczaj przytulne, ciepłe pełne naturalnych materiałów oraz tradycyjnych mebli drewnianych. Wybieramy lekkie odcienie koloru lawendy, odcienie piaskowych tamtejszych skał oraz lazurowego nieba, błękitu, który pięknie wtapia się w malowniczy krajobraz Prowansji. Styl prowansalski sprawia wrażenie lekkości, a ciemne kolory zupełnie są tu obce! Jasno i pogodnie, to domena prowansalskiego wnętrza.

drewniana konsola do salonu

Drewno – podstawa prowansalskich wnętrz

Podstawą prowansalskiego stylu jest drewno. Ponieważ w tradycji francuskiej, we wszystkich domach były od zawsze drewniane meble, a im starsze, tym bardziej urokliwe i szlachetne. To dodawało im pikanterii i uroku. Dlatego nikt nigdy nie wyrzucał starych mebli, natomiast według tradycji były przekazywane młodym pokoleniom. Dzisiaj z powodzeniem możemy zaopatrzyć się w meble stylizowane na styl prowansalski. Meble te posiadają delikatne nierówności, urokliwe sęki oraz przebarwienia, dlatego to podkreślenie natury i eksponowanie materiału, z jakiego zostają pozyskane. W prowansalskim wnętrzu bardzo modne były drewniane kredensy z przeszklonymi górnymi szafkami. W tym stylu nawet dodatki powinny nosić naturalne rustykalne rysy, dzisiaj stylizowana prowansalska porcelana może z powodzeniem wypełnić tę przestrzeń.

sosnowe meble białe do salonu

Cechy stylu prowansalskiego

 

Styl prowansalski zdobywa na popularności, cechuje go wiejska prostota, naturalność, przytulność oraz wygoda. Kolorystyka to nasycone światem barwy, ciepłe beże, kremowa biel, wyblakłe rudości, pastelowe fiolety, rozbielone żółcie czy stłumione jasne zielenie. Dlatego materiały, jakie dominują w tym stylu to drewno, kamień, bielona cegła, naturalne tkaniny jak len, płótno oraz wiklina i gliniane naczynia jak dzbanki, kubki itd. Rozmaite dodatki do wnętrz w tym stylu to wypalane kosze na warzywa i owoce, koronkowe obrusy i firanki oraz naczynia z nierówno szkliwionej ceramiki czy szkła z wytrawionymi wzorami. Styl ten dominuje w obecnych trendach aranżacji wnętrz na rok 2021.

witryna biała drewniana do salonu

Idealnie sprawdzają się różne ręcznie wykonane dekoracje z drewna

Prowansalskie wnętrze – jak go urządzić

x