Materace piankowe – jakie lepsze?

Materace piankowe –  jakie lepsze?

Materace piankowe – jakie lepsze?

Wśród wypełnień stosowanych w materacach najlepsze są te z pianki. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości stają się one coraz popularniejsze. Jakie są rodzaje pianki, czym się charakteryzuje, którą wybrać?

Pianka a sprężyna

Materac z pianki dobrej jakości świetnie dopasowuje się do kształtu ciała, pracuje w zupełnie inny sposób niż sprężyna. Sprężyny pracują bowiem liniowo, a więc, jeśli damy jej podwójne obciążenie, sprężyna ugnie się dwukrotnie, a wraz z nią olbrzymia strefa wokół. W materacach z pianki działanie jest zupełnie inne. Pracują one wykładniczo, czyli że w miarę jak się zwiększa ciężar, ugięcie jest coraz mniejsze. W praktyce w przypadku sprężyny wyglądać to będzie tak, że przy siadaniu na materac po prostu się bardzo głęboko zapadniemy. W piankowym zapadniemy się o wiele mniej ponieważ materiał dopasowuje się do kształtu i ciężaru ciała. Pianka jest hipoalergiczna, jest więc bezpieczna dla alergików. Jest też odpowiednia dla osób, które ważą poniżej 85 kg. Dzięki elastyczności nadaje się do wszystkich typów stelaży, także tych ruchomych z podnóżkami i regulowanym zagłówkiem.

Są dwa rodzaje materacy piankowych: lateksowe i z pianki poliuretanowej.

 

 

Pianka lateksowa

Piankę lateksową uzyskuje się z kauczuku, czyli lateksu pochodzenia roślinnego. Jest to materiał bardzo elastyczny, rozciągliwy i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zapewniają komfortowe ułożenie ciała w czasie snu, są bezpieczne i stabilne dla kręgosłupa. Dzieje się to dzięki budowie. Z każdej strony materaca, do produkcji wierzchnich warstw stosowany jest lateks elastyczny, ale w środku znajduje się bardzo gęsty lateks. Dzięki temu materac progresywnie dostosowuje się nacisku. Lateks jest materiałem bardzo higienicznym. Jego struktura zapewnia cyrkulację powietrza, dzięki temu łatwiej taki materac wywietrzyć i dodatkowo ogranicza pocenie się ciała.

Materac ten nie zatrzymuje wilgoci, dzięki czemu nie rozwijają się w nim grzyby i roztocza. Wśród materacy lateksowych są te droższe i te tańsze. Te tańsze są zbudowane w dużej mierze z lateksu syntetycznego i wypełniaczy (kredy), a te droższe z lateksu naturalnego. Tańsze mają otwory nawiercane mechanicznie, a droższe są wulkanizowane na zimno, przez co otwory wentylacyjne są mniejsze i jest ich więcej.

 

Pianka poliuretanowa

Są trzy rodzaje pianki poliuretanowej: zwykła, wysokoelastyczna i termoelastyczna. Pianka zwykła, najtańsza ma krótką żywotność i słabo dopasowuje się do kształtu ciała. Te wysoko i termoelastyczne są o wiele trwalsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Pianki wysokoleastyczne  bardzo dobrze podpierają ciało i są odporne na uszkodzenia. Pianka termoelastyczna to najlepszy rodzaj pianki dostępny obecnie na rynku.  Pod wpływem temperatury zmienia swój kształt, a po ustąpieniu nacisku wraca do pierwotnej formy. Wydają się na pierwszy rzut oka bardzo twarde, ale trzeba wiedzieć, że ich twardość zmienia się pod wpływem ciepła. Dopasowują się do naszego ciała w trakcie snu, dając zdrowe podparcie dla kręgosłupa. Pozwalają na dowolną, wygodną zmianę pozycji w czasie snu nie obciążając przy tym naszych mięśni i kręgosłupa.

Porowata struktura materaca termoelastycznego wspomaga krążenie krwi, a dobra cyrkulacja powietrza zapewnia nie tylko higienę, ale też komfort ciała. Otwartokomórkowy materiał nie dopuszcza do rozwoju roztoczy wewnątrz materaca. To najlepszy rodzaj materaca dostępny na rynku, najzdrowszy i najbardziej efektywny. To jedyny rodzaj pianki stosowany w profilaktyce przeciwodleżynowej.

x