Jak urządzić rustykalny salon – meble tylko z litego drewna!

Jak urządzić rustykalny salon – meble tylko z litego drewna!

Jak urządzić rustykalny salon- meble tylko z litego drewna!

Jeśli gustujecie w tradycyjnych wnętrzach w rustykalnym stylu i pragniecie przenieść ich klimat do swojego mieszkania, to nie ważne czy mieszkacie w mieście czy na obrzeżach. Jeśli umiejętnie wyciągniecie z niego to co najlepsze urzeknie Was i Waszych gości. Styl rustykalny to powrót do naturalnej prostoty wiejskiego domu.  Rustykalną przytulność można łatwo uzyskać w każdych warunkach- w kawalerce, apartamencie, dużym domu czy niewielkim mieszkaniu, czasami wystarczy kilka niewielkich dodatków.

Nazwa stylu pochodzi od angielskiego słowa „rustic”, czyli „wiejski” albo „swojski”. W Polsce styl ten kojarzy się z wystrojem dawnych szlacheckich dworków i chat. Rustykalny styl ukształtował się w  Stanach Zjednoczonych, po powstaniu nowego państwa niezależnego od Wielkiej Brytanii, zaczęło wykonywać coraz więcej drewnianych mebli – produkowanych z tego, co było pod ręką, z naturalnymi spękaniami, sękami i niedoskonałościami. Do dziś drewno w takiej wersji to podstawa wnętrz w tym  stylu.

 

Co powinno się znaleźć we wnętrzu w stylu rustykalnym?

– naturalne drewno: na frontach mebli, posadzkach, ale też np. na ścianie;

– tradycyjne wyroby rzemieślnicze: plecione kosze, naczynia kamionkowe i ceramiczne, żeliwne garnki;

– tkaniny jak za dawnych lat: ręcznie plecione dywany, haftowane makatki, makramy, dekoracyjne zasłonki;

-stylizowane lampy jak u naszych babć, lub ręcznie robione lampy sznurowe.

Meble w stylu rustykalnym to przede wszystkim meble z litego drewna. W takim salonie nie może zabraknąć drewnianej ławy, skrzyń, kredensu, ozdobnych półek.

Salon w rustykalnym duchu.

W salonie w stylu rustykalnym postaw na prostą sofę obitą lnem lub filcem. Można też zdecydować się na nowoczesną kanapę tapicerowaną  naturalną tkaniną. Stolik kawowy może przyjąć formę starej skrzyni np. COS 04 albo drewnianej ławy MES 08 z ozdobnymi toczonymi nogami. Dobierając meble, należy unikać nadmiaru barw – najważniejsze jest naturalne drewno. Zadrapania i uszkodzenia dodadzą meblom charakteru, nie trzeba ich odnawiać. Zamiast dywanu można wybrać ręcznie tkany chodnik lub kolorowy kilim. Idealne tkaniny dla rustykalnego stylu to te naturalne: len, bawełna, wełna. Mogą być gładkie, jak i ozdobione drobnymi, kwiecistymi lub kraciastymi wzorami. Dla odrobiny romantyzmu można dodać szydełkowe i koronkowe serwety.  Ciekawym elementem wyrażającym rustykalny styl będzie także kredens z litego drewna np. VIT 01, w którym możecie wyeksponować ozdobną porcelanę.

Zachowując umiar można uzyskać naprawdę przytulne, oryginalne wnętrze, ale pamiętajmy co za dużo to nie zdrowo

x