Drewniany stół – serce każdego domu

Drewniany stół – serce każdego domu

Drewniany stół-serce każdego domu

Można wyobrazić sobie dom bez półek, bez szuflad, nawet bez łóżka, gdy za posłanie służy sam materac. Czy jednak można wyobrazić sobie dom bez stołu? Zawsze potrzebny jest blat, na którym można postawić kubek herbaty, talerz, położyć książkę i usiąść. To też jeden z najbardziej eksploatowanych mebli w całym domu. Jak go kupić, żeby towarzyszył nam jak najdłużej?

 

Stół nasz codzienny

Najczęściej stołów w domu jest kilka. Jest stół codzienny, kuchenny, używany przez domowników podczas śniadań, kolacji, czasem jako blat kuchenny. W salonie stoi zazwyczaj stół reprezentacyjny, używany od święta, podczas eleganckiego obiadu i świąt rodzinnych.  Mamy też niski stolik  przy komplecie wypoczynkowym, służący do postawienia na nim kawy, herbaty czy lampki wina. Niezależnie od tego, jak będziemy ze stołu korzystali, musi być on solidny i z dobrej jakości materiału, odporny na uszkodzenia i w żadnym wypadku nie może się trząść. Krótko – musi wytrzymać naprawdę wiele. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie stół wykonany z drewna.

 

 

Stół drewniany – najlepsze rozwiązanie

Drewniany stół w domu ma liczne zalety. Po pierwsze jest po prostu piękny. Dodaje elegancji każdemu wnętrzu, a także swoistego, nieco rustykalnego uroku. Po drugie z pewnością wytrzyma on wiele W przypadku jeśli zdarzy się, że ktoś go porysuje, taki ślad go nie oszpeci. Jedną z zalet drewna jest piękne starzenie się. Ślady takie jak zadrapania, odpryski itp. Można zalakierować, zabejcować, a poza tym dodadzą tylko temu meblowi stylu. Po trzecie stół z litego drewna jest zdecydowanie bardziej stabilny niż stół ze sztucznego tworzywa, nie chybocze się, nie wypacza. Dobrze wykonany może przetrwać w rodzinie przez pokolenia.

 

Kształty, kolory, style

Kształtów stołów producenci oferują wiele – kwadratowe, prostokątne, owalne, okrągłe. Rozkładane, z dodatkowymi blatami lub bez, niskie, wysokie. Wszystko zależy od tego, do czego ma drewniany stół służyć i w jakim pomieszczeniu będzie królował. Jeśli ma to być stół, przy którym jadamy, warto by był na tyle duży, żeby wygodnie zmieścili się przy nim wszyscy domownicy. Teoretycznie najwygodniejsze są stoły okrągłe, ponieważ nie tworzą barier między siedzącymi przy nich ludźmi i nie mają kantów, są więc bezpieczne dla dzieci. Są jednak trudno ustawne i wymagają odpowiedniej aranżacji wnętrza. Okazuje się, że to jednak te prostokątne są najbardziej ergonomiczne Nie zajmują tyle miejsca, a nieużywany kraniec stołu zawsze można dosunąć do ściany, bez lęku o to, że będzie wyglądał źle.

Jeśli dysponujemy pomieszczeniem o odpowiedniej wielkości, można skusić się na stół w stylu kolonialnym – z egzotycznego drewna. W ciemnym kolorze, duży, czasem z wyjątkowymi zdobieniami. Odpowiednio skomponowany z innymi meblami i dekoracjami przyda wnętrzu elegancji i atmosfery podróży w dalekie kraje.

Stół rozkładany stanowi bardzo interesujące rozwiązanie dla tych, którym zależy na oszczędności miejsca. Na co dzień taki stół służy tylko dwóm – czterem osobom. Od święta może pomieścić – przy dobrych wiatrach – nawet kilkanaście. Standardowo może przy nim siąść osiem do dziesięciu osób. Możecie jednak złożyć  specjalne zamówienie. W dodatku wybrać kolor, rodzaj drewna, lakier itp., w zależności od tego, jakie wykończenia preferujecie. Decydując się na takie rozwiązanie z pewnością zaoszczędzimy nieco pieniędzy, ponieważ meble drewniane kupione przez internet są po prostu tańsze, niż te w sklepie meblowym, bo nie płaci się za zbędne marże i pośredników.

x