Czym barwić wielkanocne jajka

Czym barwić wielkanocne jajka

Czym barwić wielkanocne jajka

Wielkanoc kojarzy nam się z wiosennymi potrawami na stole i kolorowymi pisankami. Na pewno wiecie, że naturalne barwniki do jajek najprawdopodobniej macie pod ręką? Czym barwić wielkanocne jajka – Poniżej znajdziecie sposoby na czerwonobrunatne, niebieskie, różowe, żółte, zielone, i fioletowe jajka.

Malowanie pisanek to część tradycji świąt wielkanocnych. W jaki sposób barwić jajka?

W tym roku ze względu na bardzo silny trend ekologiczny, na pierwszy plan wybijają się naturalne barwniki oraz roślinne motywy. Dlatego zobaczcie nasze pomysły na malowanie jajek poprzez użycie naturalnych barwników.

Barwienie jajek wielkanocnych w naturalny sposób jest bardzo proste. Mamy dwie metody farbowania jajek – możemy gotować jajka jednocześnie w składnikach lub moczyć ugotowane jajka we wcześniej przygotowanym wywarze. Każdy sposób wymaga: garnka, octu i trochę soli. Aby uzyskać połysk i utrwalić kolor, wystudzone jajka musimy posmarować olejem.

pomysły na barwienie jajek

Farbowanie jajek w cebuli

Farbowanie jajek w łupinami z cebuli to jeden z najbardziej znanych i tradycyjnych sposobów na bordowy kolor jajek.

Łupiny z cebuli wkładamy do garnka, na nich układamy jajka. Zalewamy zimną wodą, dodajemy 2/3 łyżki octu i trochę soli, dokładamy resztę łupinek. Gotujemy wszystko 10 minut. Zostawiamy jajka w garnku do wystudzenia, wtedy uzyskamy piękny, ciemny kolor.

Farbowanie jajek burakami

Różowe jajka uzyskamy gotując je w wywarze z buraków do którego dajemy sól i 3-4 łyżki octu, gotujemy 10 minut. Jajka zostawiamy do wystygnięcia lub na całą noc.

Farbowanie jajek szpinakiem

Aby skorupka jajek była zielona potrzebujemy świeżego szpinaku. Przygotowujemy wywar z liści szpinaku, do którego wkładamy jajka i gotujemy 15 minut. Zostawiamy na noc.

Farbowanie jajek w kapuście

Dzięki czerwonej kapuście uzyskamy zarówno niebieskie, jak i fioletowe jajka. Do posiekanej kapusty dajemy trochę solą i gotujemy ok 10 minut. Wkładamy jajka do wywaru, gotujemy 10 minut i zostawiamy w wywarze na całą noc ponieważ dzięki temu nabiorą intensywnej barwy.

Aby uzyskać fioletowy odcień jajek do wywaru wlewamy trochę octu i moczymy niebieskie jajka ok 8 godzin.

Farbowanie jajek kurkumą

Do garnka wlewamy wodę, dodajemy 4-5 łyżek kurkumy, trochę soli i octu, wkładamy jajka i gotujemy 10 minut. Zostawiamy do wystygnięcia na ok 2 godziny i gotowe.

malujemy pisanki

Tak więc podsumowując sami możemy przygotować piękne kolorowe pisanki

  • Żółty – kurkuma, curry, liście brzozy i olchy
  • Złoty – łupiny orzecha włoskiego i łupiny z cebuli (cebuli musi być więcej niż orzecha)
  • Pomarańczowy – sok z marchwi
  • Jasnoczerwony – żurawina
  • Różowy – sok z buraka, łupiny czerwonej cebuli
  • Fioletowy – owoce czarnego bzu
  • Granatowy – pokrojone liście czerwonej kapusty i kilka kropli octu
  • Zielony – szpinak, młode zboże, młoda trawa, pokrzywa
  • Czarny – kora dębu

Miłej zabawy!

Na naszym blogu znajdziecie również pomysły na wielkanocne dekoracje.

x