Urok drewnianej sypialni

Urok drewnianej sypialni

Urok drewnianej sypialni

Historia szafy sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego – Pompei i Herkulanum, gdy powszechnie stosowane były szafy z półkami. W średniowieczu znana była gotycka szafa archiwalna. W mieszkaniu pojawiła się dopiero w czasach renesansu. Od tamtej pory mebel ten oraz wszystkie jego pochodne w postaci komód, kredensów czy kabinetów zataczają coraz szersze kręgi…

Szafa tradycyjna czy zabudowana?

Współcześnie szafa to nieodłączny i niezbędny element każdego domu. Jej praktyczna budowa: duże drzwi, za którymi kryje się mnóstwo półek i miejsc do wieszania ubrań powoduje, że nie wyobrażamy sobie, jak można funkcjonować bez niej. Rekordy popularności biją ostatnimi laty zabudowane szafy przesuwne. Ich praktyczność mocno przeważa nad kwestiami estetycznymi i większość z nas decyduje się w domu na takie właśnie rozwiązanie. Zapominamy trochę o tradycyjnej formie szafy, tej drewnianej, dwu-, trzy-, a czasem nawet cztero skrzydłowej. Nierzadko z lustrem pośrodku, a w antycznej wersji z pięknymi zdobieniami, a czasem nawet okuciami. Tymczasem taka szafa, mimo że duża, zajmująca cenne miejsce w mieszkaniu jest często trudna do ustawienia. Może stać się jednym z najważniejszych elementów w domu. Niemal każdy drewniany mebel jest po prostu piękny. Spełnia przecież te same funkcje co szafa przesuwna.

Szafa wolno stojąca

Ma jednak dodatkową zaletę: można wolno stojącą szafę przesunąć w dowolne miejsce, odkurzyć za nią i zmienić układ pokoju.  Drewniana szafa może być jednym z ważnych elementów wystroju wnętrza i wypełnić je wyjątkową atmosferą. Poza tym, jeśli zdecydujemy się na zakup szafy z litego drewna,  mamy gwarancję, że nasza szafa postoi w domu przez lata. Dobrze wykonana drewniana szafa może służyć w przedpokoju do przechowywania kurtek i czapek, kapci i butów. W sypialni to świetne miejsce na pościel i ręczniki czy obrusy. W salonie nawet na dokumenty i książki, które nie zmieściły się w biblioteczce.

Szafy drewniane ubraniowe

Szafa sosnowa

Szafy z dębu czy palisandru są bardzo drogie i  ciężkie i nie nadają się do każdego wnętrza. Często wymagają bardzo dużo miejsca i są na tyle charakterystyczne, że wymagają sąsiedztwa mebli w podobnym stylu lub dobrane z wyrafinowanym smakiem. Tymczasem mamy w swojej ofercie równie piękne i trwałe i praktyczne szafy wykonane z sosny. Sosna to drzewo łatwe w obróbce i popularne. Szybko rosnące i niewymagające zbyt wiele. Sosnowe meble charakteryzują się lekkością, zazwyczaj są jasne i ciepłe, dodają uroku każdemu wnętrzu. Szafa sosnowa, nie przytłoczy pokoju, doda mu elegancji i ciepła. Meble sosnowe są bardzo uniwersalne i pasują do każdego wnętrza. Nie musimy  się więc obawiać, że będzie to nieudany zakup. Nie bez przypadku meble sosnowe cieszą się największą popularnością. Jeśli nie lubimy szaf zabudowanych, a mamy zbyt małe mieszkanie by postawić w nim ciężką klasyczną szafę, zdecydujmy się na szafę sosnową – praktyczną, lekką i piękną w swojej prostocie.

meble sosnowe do przedpokoju

 

Nie taka szafa zwyczajna

Tradycyjna forma szafy kojarzy się nie tylko z praktycznym jej wykorzystaniem. W dzieciństwie szafy były miejscem, gdzie kryliśmy sie przed całym światem. Chowaliśmy ważne rzeczy, a jeśli szafa należała do babci, to można w niej było znaleźć prawdziwe skarby – lalkę mamy i klocki taty albo tajemnicze, zamknięte na cztery spusty pudełko. W literaturze i filmie szafa funkcjonuje często jako drzwi do nieznanego, tajemniczego świata. Pojawia się w baśniach Andersena, w powieści C.S. Lewisa, a nawet we współczesnej prozie Olgi Tokarczuk. To mebel, który pobudza wyobraźnie zarówno dzieci, jak i dorosłych.

rustykalna szafa woskowana

Drewniane łóżko – elegancja i komfort

Zaczynamy i kończymy w nim dzień, odpoczywamy i czytamy. Łóżko to najważniejszy mebel w naszym domu. Tak jest teraz, tak też było przed tysiącami lat, gdy za łóżko służyły gałęzie i trawa. Jego funkcja jednak była zawsze taka sama – zregenerować siły.

Urok drewnianej sypialni łóżka woskowane

Co kraj to obyczaj

W każdej kulturze i części świata łóżko przybrało inną formę. Na wschodzie dominowały niskie i miękkie leżanki. W kręgu kultury śródziemnomorskiej wysokie łoża o trwałym szkielecie. Na południu pojawiały się baldachimy, podpory i zasłony. Na północy, w krajach skandynawskich, łóżka były wkomponowane w boazerię, miały boczną drewnianą zabudowę łączoną z ciężkimi tkaninami w celu ochrony przed zimnem.

łóżko drewniane woskowane 160x200 Jak zaaranżować rustykalną sypialnię

Troszkę historii

Pierwsze prymitywne łóżka stosowali już starożytni Egipcjanie, miały ramową konstrukcję, wyplatane najprawdopodobniej liśćmi palmowymi. U możnych, choćby faraonów, można było spotkać bardziej zaawansowane formy łóżka, z drewna hebanowego, zawieszone nad ziemią. Asyryjczycy zaś mieli łóżka ciężkie, monumentalne, ale skonstruowane z małych elementów. W okresie Cesarstwa Rzymskiego spotkać już można było materace wypchane słomą, trzciną lub wełną, a nawet pierzem. Oni też są zresztą autorami pierwszego w historii łóżka… wodnego w postaci kołyski z ciepłą wodą, z której śpiący był przenoszony do stojącej obok wyściełanej materacem kołyski. Znane nam dzisiaj łóżka wolnostojące o jednym wezgłowiu znane są od XVI wieku. Również w renesansie został udoskonalony materac, ponieważ zmienił się jego pokrowiec – teraz używany był do niego aksamit lub jedwab.

drewniane łóżko woskowane

Rodzaje

Zresztą w tym okresie łóżko nabrało też ogromnej wartości materialnej – Wiliam Szekspir w testamencie zapisał swojej żonie „drugie co do wartości łóżko”, a więc łóżko małżeńskie. Pierwsze było przeznaczone dla gości i miało funkcję reprezentatywną. Było olbrzymie, nie można było go przenieść, i niezwykle cenne. W Polsce często spotykane były łóżka dębowe lub sosnowe na pasach lub sznurach, zwane tarczanem – była to forma pryczy z czterema nogami. Do tego był używany siennik przykryty niedźwiedzią skórą.  Łóżek żelaznych zaczęto używać dopiero w XVIII wieku, wcześniej spotykane było tylko drewno. Łóżka żelazne miały jedną podstawową zaletę – nie lubiło ich tak bardzo robactwo i było łatwe do utrzymania w czystości – po prostu polewało się je wrzątkiem. Drewniane łóżka wróciły do łask w XIX wieku, wraz z wynalazkiem sprężyn.

łóżko drewniane rustykalne

Dzisiaj – Urok drewnianej sypialni

Współcześnie, po modzie na meble z tworzyw sztucznych, znów wracamy do drewna. Nie bez przypadku – to najlepszy i najtrwalszy materiał stosowany w meblarstwie, jaki do tej pory poznaliśmy. I oczywiście najpiękniejszy. Można spotkać łóżka drewniane, bukowe, z hebanu czy palisandru. Olbrzymie, z wezgłowiem i bez, a nawet z baldachimem. Są w formie tapczanu, rozsuwane, dwu- i jednoosobowe. Do wyboru, do koloru. Poza tym od lat 50-tych stale rozwija się przemysł materacowy – pianki, lateks, kokos, sprężyna – technologie mające pomagać nam w zasypianiu są coraz bardziej zaawansowane. Producenci dbają o naszą wygodę wymyślając nowe tworzywa do spania. Jednak funkcja i konstrukcja łóżka, z większymi lub mniejszymi zmianami, pozostaje taka sama.

Łóżka sosnowe

Najbardziej popularne stają się drewniane łóżka z sosny. Ze względu na stosunkowo niską cenę tego drewna, oraz ze względu na uniwersalność tego materiału. Są lekkie i łatwe do ustawienia i przesunięcia. Ich jasny kolor nie przytłacza wnętrza i pasuje niemal do każdego wystroju. Drewniane łóżka są eleganckie i łatwe do utrzymania w czystości i trwałe. W przeciwieństwie do mebli ze sklejki charakteryzują się trwałością i odpornością na uszkodzenia. Polecamy meble sosnowe do sypialni – ich cena jest atrakcyjna i są bardzo ładne.

Łóżko narażamy na eksploatację. Często przypadkiem je kopiemy i przesuwany, dzieci na nim skaczą, dorośli spędzają w nim wiele czasu. Musi być trwałe, solidne i wygodne. Dąb czy heban to drewno drogie i nie zawsze pasuje do wnętrza. Drewno sosnowe natomiast znakomicie wpasuje się w każdy styl, jest odporne na uszkodzenia i jest na każdą kieszeń.

x